FAQ (często zadawane pytania)

Przygotowaliśmy dla Państwa sestaw najczęściej zadawanych pytań na temat klimatyzacji wraz z odpowiedziami. Sąto w kolejności:

 • Jak działa klimatyzator
 • Czy klimatyzacja jest prosta w obsłudze?
 • Czy klimatyzacja oszczędza energię?
 • Co znaczy „wysoka jakość powietrza”?
 • Czy klimatyzacja hałasuje?
 • Jak wpływa klimatyzacja na środowisko?
 • Mity o klimatyzacji

Zapraszamy do lektury!

1. Jak działa klimatyzator?

Klimatyzacja opiera się na prostym pomyśle – zasadzającym się na prawach przemiany gazów – i przyjaznej środowisku technologii. Zasada działania klimatyzatora i lodówki jest identyczna.
System opiera się na zastosowaniu czynnika chłodniczego, krążącego w obiegu zamkniętym wewnątrz klimatyzatora – który pochłania ciepło w pomieszczeniu i wydatkuje je na zewnątrz. W zimie – poprzez odwrócenie cyklu – na tej samej zasadzie można pobierać energię z powietrza na zewnątrz i przenosić ją do środka – gdzie będzie odczuwana jako ciepło.
Może się wydawać, że okolice naszego „zera stopni” to zimno – jednak pamiętajmy, że w otoczeniu nie ma energii dopiero przy zerze absolutnym – czyli minus 273,15 naszych stopni. Dopiero wtedy pobieranie jakiejkolwiek energii z otoczenia przestaje być możliwe. Klimatyzatory AIRWELL oczywiście nie są przystosowane do pracy w aż tak ekstremalnych warunkach – jednak przy obecnym stanie technologii świetnie sobie radzą z temperaturami, które dla nas oznaczają „zimno” lub „bardzo zimno” (np przy minus 15 stopniach) znajdując w nich jeszcze sporo energii. Rozwiązania te zwą się „pompą cieplną” lub „pompą ciepła”. Oferują one taką samą wydajność jak klasyczne systemy ogrzewania przy znacznie niższych kosztach.

Cykl skłąda się z 4 etapów:

 1. Sprężarka spręża czynnik chłodniczy i podnosi ciśnienie i temperaturę.
 2. Podczas przejścia przez skraplacz czynnik chłodzący oddaje część temperatury i zamienia się w ciecz pod wysokim ciśnieniem.
 3. Podczas rozprężenia zmniejsza się ciśnienie cieczy a w konsekwencji drastycznie spada jej temperatura.
 4. Zimny płyn przepływa przez parownik – w nim płyn odbiera ciepło od otoczenia i zamienia się w opary – cykl zaczyna się od początku.

2. Czy klimatyzacja jest prosta w obsłudze?

Tak – jest prosta w obsłudze. Co więcej większość klimatyzatorów AIWELL wyposażona jest w pilota, dzięki któremu używanie i programowanie klimatyzacji staje się dziecinnie proste.

Dzięki swojej kompaktowej i ergonomicznej konstrukcji piloty do klimatyzacji AIRWELL zapewniają doskonały komfort użytkowania. Łączą nowoczesny design z zaawansowaną technologią, są bardzo łatwe
w użyciu i oferują dostęp do szeregu przydatnych ustawień. Użytkownik może szybko wybrać tryb pracy (Grzanie-Chłodzenie-Osuszanie), temperaturę pożądaną, prędkość wentylatora a także programować wiele zaawansowanych funkcji:

 • Program nocny – funkcja ta dostosowuje temperaturę dla idealnych warunkach nocnego odpoczynku i przyczynia się do oszczędności energii. Działa zarówno w trybie grzania i chłodzenia. Pamiętajmy, że najzdrowszy sen ma miejsce w temperaturze kilka stopni niższej niż zalecane temperatury funkcjonowania dziennego. Z 2 strony każdy chciałby budzić się w ciepłej sypialni. Klimatyzator AIRWELL obniży temperaturę na czas nocy i podniesie z powrotem 15 minut przed budzikiem – będzie zdrowiej a zmniejszenie zużycia energii wynosi 7% na stopień, co stanowi znaczne oszczędności.
 • Funkcja „I FEEL” – Innowacyjna funkcjonalność klimatyzatorów AIRWELL – dobiera idealne parametry pracy urządzenia do panujących warunków a przede wszystkim sprawia, że temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest dokładnie taka, jak ustawiona na pilocie. W całym pomieszczeniu.
 • Programowanie – Automatyczny zegar pozwala zaprogramować dowolnie pracę urządzenia – np dogrzewać mieszkanie podczas naszego wyjazdu – by nie wychłodziły się ściany – albo wyrównywać temperaturę i wilgotność na kilkanaście minut przed naszym powrotem z pracy.

3. Czy klimatyzacja oszczędza energię?

Tak. Dzięki technologii termodynamicznej stosowanej w systemach klimatyzacji możliwe jest odzyskiwanie energii naturalnie występującej w środowisku – odczuwalnej jako temperatura powietrza i ziemi. Przekłada się to na znaczne oszczędności przy płaceniu za energię a jednocześnie pozwala cieszyć się komfortem posiadania klimatyzacji (zwłaszcza w okresie letnim).
Aby to udowodnić i potwierdzić w rzeczywistych warunkach energooszczędność produkowanych przez siebie systemów AIRWELL przeprowadził badania terenowe przy współpracy z inżynierami i architektami. Badania zostały przeprowadzone w trzech rejonach, w domu o powierzchni 100 metrów, w którym zamontowane były wszystkie stosowane rodzaje systemów grzewczych. Wyniki są następujące:

Przy używaniu klimatyzacji tylko jako systemu grzewczego jest ona:

 • 50% tańsza w porównaniu z elektrycznym systemem ogrzewania
 • 35% tańsza w porównaniu z opalanym olejem systemem ogrzewania
 • 8% tańsza w porównaniu z gazowym systemem ogrzewania

Przy używaniu klimatyzacji jako systemu grzewczego i chłodzącego jest ona:

 • 25% tańsza w porównaniu z elektrycznym systemem ogrzewania
 • 8% tańsza w porównaniu z olejowym systemem ogrzewania

4. Co znaczy „wysoka jakość powietrza”?

W czasach, w których średnio spędzamy 20 godzin dziennie wewnątrz pomieszczeń i samochodów musimy zwracać szczególną uwagę na to, czym oddychamy – czyli co unosi się w środku. Obecnie stosowane w klimatyzatorach rozwiązania pozwalają tym urządzeniom na znacznie więcej niż tylko dbanie o temperaturę i wilgotność powietrza.

Przez „jakość powietrza” rozumiemy też usuwanie z niego nieprzyjemnych zapachów, alergenów, bakterii, kurzu, roztoczy oraz zapewnienie odpowiednio dużej ilości naładowanych ujemnie jonów.
Te czynniki w rzeczywistości podnoszą jakość powietrza i przyczyniają się do zapewnienia ludziom zdrowia i dobrego samopoczucia. W konsekwencji jakość powietrza otrzymywanego dzięki klimatyzatorom AIRWELL jest dla naszych inżynierów jednym z głównych priorytetów przy produkcji urządzeń.

W urządzeniach AIRWELL stosowane są powszechnie następujące rodzaje filtrów:

 • Standardowe filtry lub filtry wstępne: eliminują największe cząsteczki (kurz lub inne zanieczyszczenia). Są one wielokrotnego użytku (czyszczenie wodą z mydłem), lampka ostrzegawcza informuje, kiedy potrzebują oczyszczenia.
 • Aktywny filtr węglowy: Specjalnie zaprojektowane, aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy (tytoń, gotowanie, zwierząt domowych), są to filtry typu foto-katalitycznego – powinny być umieszczone w świetle co 6 miesięcy, aby przywrócić optymalną wydajność.
 • Aktywny filtr elektrostatyczny (EFS): W tych filtrach naładowane elektrycznie cząsteczki są przyciągane przez serię płyt spolaryzowanych. Bardzo dokładnie oczyszczają powietrze zbierając wszelkie pyłki, roztocza, bakterie, dym tytoniowy itp. Oryginalna wydajność może być przywrócona po prostu przez mycie wodą .

5. Czy klimatyzacja hałasuje?

Od 1999 roku, standardowy poziom hałasu generowany przez klimatyzator domowy jest ograniczony do 35 dB

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, dzięki postępowi firmy AIRWELL w zakresie izolacji akustycznej, poziom hałasu klimatyzacji znacznie się zmniejszył.
Obecnie poziom hałasu jest porównywalny z mikro-komputerem. Nie zapomnijmy też, że w środowisku hałaśliwym i zanieczyszczonym klimatyzacja pozwala mieć zamknięte okna. Jakość powietrza oznacza także ciszę.

AIRWELL koncentruje się na usprawnieniu kluczowych elementów systemu klimatyzacji by w efekcie uczynić całą instalację tak cichą, jak to tylko możliwe.

WENTYLATORY

Systemy redukcji szumów obejmują zarówno jednostki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Do rozwiązań stosowanych w jednostkach zewnętrznych należą:

 • wentylatory spiralne z dźwiękochłonnych materiałów
 • odpowiednio zaprojektowane tunele aerodynamiczne
 • starannie dobrane kąty natarcia krawędzi wentylatora
 • badania dotyczące optymalnej liczby łopatek i ich kształtu by zmniejszyć prędkości obrotowe

W jednostkach wewnętrznych natomiast:

 • odpowiednio zaprojektowane i szerokie kanały powietrzne
 • duża średnica wentylatorów
 • dźwiękochłonne materiały

SPRĘŻARKI

Sprężarki obrotowe i spiralne są coraz częściej stosowane w klimatyzatorach, ponieważ oferują wyższą wydajność energetyczną i są cichsze od tradycyjnych sprężarek. Ponadto, technologia INVERTER oferuje lepszą kontrolę nad szybkością pracy wentylatora i zapewnia większą elastyczność zmniejszając hałas.

6. Jak wpływa klimatyzacja na środowisko?

Już sam fakt, że klimatyzacja pozwala znacznie obniżyć zużycie energii pozytywnie wpływa na nasze środowisko naturalne. Jednak działania AIRWELL nie kończą się na tym. W trosce o przyrodę staramy się też spełniać szereg założeń mających na celu ochronę środowiska. Są to między innymi:

 • Zmniejszenie zużycia energii w procesie produkcyjnym
 • Zmniejszenie zużycia wody w procesie produkcyjnym
 • Zmniejszenie produkcji odpadów produkcyjnych
 • Recycling wszystkich, nadających się do tego procesu odpadów
 • Używanie jedynie przyjaznych środowisku czynników chłodniczych

Czytaj więcej na stronie poświęconej trosce o środowisko

7. Mity na temat klimatyzacji

„Klimatyzacja jest droga”

Koszt klimatyzacji zależy od układu pomieszczeń. Można znaleźć dobre systemy klimatyzacji za jedyne kilkaset euro (w tym instalacja). Ponadto, można rozpocząć instalację klimatyzacji tylko w jednym pokoju przed przedłużeniem jej na resztę domu. Wreszcie, można osiągnąć znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie jeśli zdecydujemy się na instalację z pompą ciepła.

„Klimatyzacja odnosi się tylko do nowych budynków”

Airwell proponuje rozwiązania zarówno dla nowych jak i starszych budynków. Czy mieszkasz w dużej lub średniej nieruchomości w mieście czy na wsi, w domu czy w mieszkaniu, z wnętrzem nowoczesnym czy tradycyjnym, AIRWELL ma właściwe rozwiązanie dla Ciebie. Ponadto, systemy oferowane przez AIRWELL są łatwe do zainstalowania zarówno w nowych jak i starszych obiektach przy minimum pracy.

„Klimatyzacja przenosi bakterie i sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób”

Klimatyzacja nie tylko chłodzi i rozprowadza powietrze (lub podgrzewa w przypadku pompy ciepła), ale również oczyszcza.
Dzięki wyrafinowanym systemom filtracyjnym klimatyzatory usuwają dym, pyłki i inne zanieczyszczenia z powietrza, które są często przyczyną alergii i problemów z oddychaniem.
Klimatyzacja filtruje powietrze i usuwa cząstki i bakterie. Zmniejsza odkładanie się pyłu na podłodze i meblach, pomaga czyścić powietrze, a tym samym przyczynia się do zdrowego stylu życia.

„Klimatyzacja jest użyteczna tylko w lecie”

Z pompą ciepła system zapewni komfort cały rok. Spełnia dwie funkcje: chłodzenie latem i ogrzewanie zimą. Z biegiem czasu, pompy ciepła okazują się być bardzo ekonomiczne.

„Pompa ciepła jest tylko tymczasowym sposobem ogrzewania”

Pompa ciepła powietrze klimatyzacja jest pełnoprawnym system ogrzewania. Zimą w trybie ogrzewania można ogrzać swój dom z klimatyzacją w taki sam sposób jak w tradycyjnych systemach ogrzewania. Będziesz cieszyć się niezrównaną jakość powietrza i równomiernie rozproszonym ciepłym powietrzem. System działa nawet przy temperaturach zewnętrznych tak niskich jak – 15 ° C.

„Zmiany temperatury są szkodliwe dla zdrowia”

Bardzo gorące dni są szkodliwe dla zdrowia. Aby zwalczyć temperaturę, nasz organizm kieruje dopływem krwi do skóry, może to prowadzić do osłabienia, zmęczenia i wyraźnego spadku aktywności. Zwłaszcza wśród dzieci i osób starszych. Z tego względu, klimatyzacja to pozytywny wkład do naszego dobrego samopoczucia. W rzeczywistości choroby przypisywane klimatyzacji wynikają ze złej konserwacji systemu lub złych ustawień. Indywidualny system klimatyzacji zainstalowany i regularnie konserwowany przez uprawnionego specjalistę daje wyraźną poprawę zdrowia: wyższą jakość powietrza, lepszą odporność na stres i mniejsze zmęczenie. W lecie, w celu uniknięcia uczucie przechodzenia od gorąca do zimnego otoczenia, kiedy wchodzących lub wychodzących z pomieszczenia, temperatura w pomieszczeniu powinna być ustawiona nie niżej, niż 7 ° C do 9 ° C poniżej temperatury zewnętrznej.