Historia

Od momentu powstania w 1947 roku grupa Airwell znana jest w branży klimatyzacyjnej z wysokiej jakości niezawodnych urządzeń.

pierwsza linia produkcyjna AIRWELL
Pierwsze zdjęcia reklamowe AIRWELL

W 1947 Paul Wallet założył w pobliżu Paryża firmę L’Air Conditionné Entreprise (ACE) i z marką Airwell utworzył podstawy koncernu, którym dziś stałą się grupa Airwell. ACE była pierwsza europejską fabryką klimatyzatorów z bezpośrednim odparowaniem. Od początku lat pięćdziesiątych produkowała systemy klimatyzacji zarówno do zastosowań mieszkalnych jak i użyteczności publicznej. Firma rozwijała się w szybkim tempie, a apogeum tego wzrostu miało miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Dziś Grupa Airwell to jeden z wiodących globalnych producentów systemów klimatyzacji obecny w ponad 80 krajach na świecie.

1947
Paul Wallet założył L’Air Conditionné Entreprise, która stała się później rdzeniem Grupy Airwell
1950
Firma rozrosłą się i rozpoczęła masową produkcję pierwszych klimatyzatorów okiennych stosowanych w skrajnych warunkach klimatycznych, głównie na rynek afrykański i krajów środkowego wschodu.
1970
Airwell rozwinął produkcję systemów typu PLIT, rozdzielając podstawowe urządzenie okienne na 2 części. Były to pierwsze klimatyzatory typu SPLIT produkowane w Europie.
Zdjęcie pierwszej fabryki klimatyzacji AIRWELL
Zdjęcie z pierwszych reklam AIRWELL
1975
Grupa Airwell wchodzi na rynek urządzeń dużej mocy znajdujących zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej i przemysłu., chłodzonych zarówno powietrzem jak i wodą
1979
Po dwóch światowych kryzysach paliwowych w latach 709 Airwell wprowadza na rynek pierwszą pompę ciepła powietrze – woda o wysokiej efektywności, która może współpracować z zamontowanymi w budynkach mieszkalnych piecami olejowymi zmniejszając koszty ogrzewania.
1982
Airwell zaprojektował i wyprodukował pierwszy europejski klimatyzator typu split, w którym sterowanie odbywa się za pomocą pilota RCW. Zastosowano w nim cichy wentylator osiowy oraz sprężarkę rotacyjną.
zdjęcie klimatyzatora w gabinecie dentystycznym
zdjęcie klimatyzatora AIRWELL w domu
1993-96
Grupa Airwell rozrastała się tworząc nowoczesną sieć dystrybucji na terenie Hiszpanii, Włoszech, Niemiec I Francji. Tym czasie powstała też nowoczesna fabryka w Tillieres.
1998-2001
Airwell wzmocnił swoją pozycję poprzez przejęcie zakładów produkcyjnych w Chinach, Francji (Wesper) i we Włoszech. Rozszerzył sieć dystrybucji w Argentynie i Turcji.
2004-06
Aby zaakcentować swoją pozycję na rynku, Grupa nabyła Polenz Klimatechnik w Niemczech.
2008
Grupa wzmocniła swoją pozycję na kontynencie amerykańskim poprzez nabycie Fedders Residential Business (USA) oraz otwarcie nowej linii produkcyjnej W Tierra del Fuego (Argentyna).